Ümraniye TV

Van’da bir lise, pandemi sürecinde 2 milyon lira ciro yaptı

Van’ın Erciş ilçesindeki Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilerin ürettiği 110 ton dezenfektanla bölgedeki bir çok okulun yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacı karşılandı. Okulda öğrenim gören öğrenciler, yüzey ve el dezenfektanı üretilerek pandemi sürecinde 2 milyon 44 bin TL satış elde ederek, ülke ekonomisine katkı sağladı.

Van’da bir lise, pandemi sürecinde 2 milyon lira ciro yaptı
22 views
08 Mart 2021 - 11:37

Van’ın Erciş ilçesinde yüzey ve el dezenfektanı üretilen Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde 2 milyon 44 bin TL ciro elde edildi. Sahil Kent Mahallesi’nde bulunan okulda, salgın sürecinde kurumların ve ilçe sakinlerinin ihtiyacının karşılanması amacıyla dezenfektan üretimine başlandı. Kimya bölümünde oluşturulan atölyede çalışan 3 öğretmen ile 12 öğrenci, salgının başından bu yana 110 ton el ve yüzey dezenfektanı üretimi gerçekleştirerek, Van ve Kars’taki bir çok okula, ayrıca kamu kurumlarına gönderdi. Üretimle okulun döner sermayesine 2 milyon 44 bin TL katkı sağlayan öğrenciler, bu sayede hem meslek öğrendi hem de kazandıkları para ile aile bütçesine destek oldu. Okulda ‘Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor’ projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere de ücretsiz dezenfektan ve maske yardımı yapıldı.

PANDEMİ SÜRECİNDE 2 MİLYON 44 BİN GELİR ELDE ETTİK

Okul Müdürü Veysel Sağlam, koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, okul olarak ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu dezenfektan üretimini Van ve Kars’taki okullar ile kamu kurumlarına ve belediyelere sattık. Toplam 110 ton dezenfektan ürettik. 2 milyon 44 bin TL gelir elde ettik. Bu gelirlerin tümünden okulumuz öğretmenleri ve öğrencileri faydalandı. Bu arada okulumuz öğretmen ve öğrencilerine Mili Eğitim Bakanlığımız da sessiz kalmadı. Onlara başarı belgelerini sundular. Biz burada daha çok öğrencilerimizin el becerilerini geliştirip ileride iş sahibi olabilmeleri için çaba gösteriyoruz. Bu üretimde bize katkı sunan tüm öğretmen ve öğrencilerime teşekkür ederim” dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZİN MESLEK EDİNMESİNİ SAĞLADIK

Kimya Bölümü Alan Şefi Mümin Pişkin ise, Dünya Sağlık Örgütünün onayladığı ürünlerle yüzey ve el dezenfektanı ürettiklerini ifade ederek, “Salgının ortaya çıktığı dönemde 12 öğrenci ve 3 öğretmenle üretime başladık ve idarecilerimizin destekleriyle büyüttük. Bu süreci avantaja çevirerek öğrencilerimizin meslek edinmesini de sağladık” diye konuştu.

Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Bünyamin Talay da, 3 öğretmen ve 12 öğrenciyle birlikte el ve yüz dezenfektan üretimi yaptıklarını anlattı. Talay,mesleği devam ettirebilecek bilgi ve birikim kazandıklarına belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -