Ümraniye TV

Siirt’te bulunan bu suyun şifalı olduğu, çamurunun da ağrılara iyi geldiği iddia ediliyor!

Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Tosuntarla köyünde bulunan bu suyun yüzyıllardır şifalı olduğu ve romatizma başta olmak üzere ağrılara iyi geldiği iddia ediliyor. Köy sakinleri eskiden beri şifası için buraya pek çok insanın geldiğini söyleyerek turizme kazandırılması gerektiğini de ifade etti. Suyun en büyük özelliklerinden biri de yazın soğuk kışın ise sıcak olmasıdır.

Siirt’te bulunan bu suyun şifalı olduğu, çamurunun da ağrılara iyi geldiği iddia ediliyor!
43 views
11 Mart 2021 - 17:29

Siirt’in Pervari ilçesi Tosuntarla köyünde bulunan bu suyun şifalı olduğu iddia ediliyor.Yüzyıllardır suyun şifalı olduğuna inanan köy sakinleri çamurunun da romatizma başta olmak üzere pek çok ağrıya iyi geldiğini söylüyor. Tosuntarla köyü sakinleri bu suyun turizme kazandırılmasını istiyor.

Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Tosuntarla köyünde yüzyıllardır akan çeşme hastaların akınına uğruyor. Yeraltından çıkan suyun şifalı olduğunu belirten köy sakinleri birçok hastalığa iyi geldiğini söyledi. Tosuntarla köyünde asırlardır akan çeşmeden su içen hastaların şifaya kavuştuğunu belirten köy sakinlerinden Hüseyin Ayhan, yazın soğuk, kışın ise sıcak akan geçmeden su içen romatizma hastalarının şifa bulduklarını ve suyun çamurunun ise ağrılara çok iyi geldiğini söyledi.

Denizli’de yaşayan 101 yaşındaki İsmahan nine uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını anlattı!

Siirt Pervari'de ki şifalı su

Bu şifalı suyun turizme kazandırılmasını istiyoruz

Köy sakini Ayhan, “Şifalı su eskiden hatırlıyorum dedelerimiz, annelerimiz anlatmışlar eskiden katır vardı. Katırla buraya gelerek bunun toprağını çamur haline getirerek vücutlarına sürüyorlardı. Daha sonra sıcak suyla yıkanıyordu ve sonra romatizma diye bir şey kalmazdı. Öyle bir şifalı su ki bütün herkese tavsiye ediyorum. Herkes gelip bu suyu görsün. Bu şifalı suyun turizme kazandırılmasını istiyorum. Hem suyu içerek faydası var. Kışın sıcak, yazın soğuk bunun çok faydası var. Herkesi bu suyu içmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Bu su romatizmaya iyi geliyor

Akan suyun bir çok ağrılara iyi geldiğini ve şifalı olduğunu belirten köy sakinlerinden Mehmet Savaş, yetkililerin şifalı suyu turizme kazandırılmasını istediğini söyledi. Savaş: “Bu şifalı sudur. Herkesi bekliyoruz bu şifalı suya. İçilebiliyor, vücutta yıkanabiliyor, sağlığa iyi geliyor. Romatizmaya iyi geliyor. Herkese tavsiye ediyor ve herkesi buraya bekliyoruz” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -