Ümraniye TV

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca açıklama yapıyor

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının birinci yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapıyor.

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca açıklama yapıyor
30 views
11 Mart 2021 - 17:29

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının birinci yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapıyor. Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Covid-19 tüm dünyanın birlikte savaştığı, vaka ve ölüm sayıları bu kadar yüksek ilk salgın. 

Dünyada kullanımda olan 7 aşı var. Türkiye büyük bir yarışın olduğu aşı tedariğinde en hızlı davranan ülkelerden biridir.

YERLİ AŞI YAKIN GELECEKTE

Çok yakında 5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Yakın bir gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız.

Koronavirüs kısa sürede grip gibi bir hastalık haline gelmeyecek ama çok geçmeden gücünü kaybedecek. Aşı tamamlanıncaya kadar elimizdeki tek silah tedbirdir. Maske ile virüsün bulaşma yollarını kapatmalıyız. 

Kaybettiğimiz ilk hasta 89 yaşında kronik hastalıkları olan bir eczacıydı. Covid-19 nedeniyle aramızdan ayrılan insan sayısı 30 bine, toplam vaka sayısı ise 3 milyona yaklaştı. 

Türkiye Koronavirüs Bilim Kurulu, DSÖ’nün hastalığı pandemi olarak ilan etmesinden çok önce; 22 Ocak’ta kuruldu. Kurul, sağlıkla ilgili ilk rehberi 24 Ocak’ta hazır hale getirdi. 

Türkiye, 4 Şubat’ta kendi ürettiği tanı kitini dağıtmaya başladı.

Filyasyon uygulamasına hemen başlamasaydık, karşımızda daha ağır bir tablo olacaktı. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -