Ümraniye TV

Hindistan da harekete geçti! Sürpriz İHA açıklaması: Biz de satın almak istiyoruz

Türk İHA’larının Dağlık Karabağ, Libya ve Suriye’de gösterdiği başarılar, dünyayı yeni arayışlara ve yeni İHA-SİHA sistemlerine yönlendirdi. Hindistan da ABD merkezli General Atomics şirketinden 3 milyar ABD doları değerinde 30 adet MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracı (SİHA) satın almayı planlıyor.

Hindistan da harekete geçti! Sürpriz İHA açıklaması: Biz de satın almak istiyoruz
26 views
13 Mart 2021 - 13:56

Hindistan Başbakanı Narendra Modi; 2017 yılında dönemin ABD Başkanı Trump ile görüşerek, ABD’den 22 adet General Atomics üretimi MQ-9 Reaper İHA’sının alımı üzerinde durduklarını belirtmişti. O dönemde yapılan açıklamalarda, böyle bir anlaşmanın 2-3 milyar dolar arasında bir bedele sahip olacağı belirtilmişti. Hindistan’ın, tedarik edilecek S/İHA sayısının 30’a çıkarılmasına karar verildiği açıklandı.

30 ADET MQ9 ALINACAK

Hindistan medyası, Hindistan’ın askeri yetenekleri artırmak amacıyla 3 milyar dolar değerinde 30 adet silahlı insansız hava aracı tedarik etmek için ABD ile büyük bir savunma anlaşması yapmayı planladığını belirtti. Planlara göre; Hindistan, üç kuvvet için (Hava, deniz ve kara) her biri 10’ar adet olmak üzere 30 MQ-9 Reaper satın alacak.

Hindistan’ın, Pakistan ve Çin olmak üzere iki cephede savaş benzeri bir durumla karşı karşıya olduğu için satın almanın yapılacağı tahmin ediliyor. Bu silahlı insansız hava araçlarının alınmasına ilişkin onay, Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki Savunma Alım Konseyi (DAC) toplantısında kesinleştirilebilir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -