Joe Biden’dan şoke den açıklama: O bir katil, bedelini ödeyecek

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir katil olduğunu düşündüğünü söyleyerek,

Joe Biden’dan şoke den açıklama: O bir katil, bedelini ödeyecek

Amerikan televizyon kanalı ABC News’ten George Stephanopoulos’a açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya lideri Putin hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BIDEN: PUTIN BEDEL ÖDEYECEK

Ocak sonunda yaptıkları telefon görüşmesinde Putin’i “seçimlere müdahale iddialarına yanıt verebilecekleri konusunda uyardığını” söyleyerek, “Bir bedel ödeyecek” dedi. Putin ile Ocak ayında uzun bir görüşme yaptıklarını söyleyen Biden, telefonda Putin’e, “Ocak ayında uzun bir görüşme yaptık. Konuşmaya başladığımızda, ‘sen beni çok iyi tanıyorsun, ben de seni,’ dedim. Eğer seçimlere müdahale ettiğini kanıtlarsak hazır ol” dediğini aktardı.

EXCLUSIVE: President Biden tells @gstephanopoulos that Russian President Vladimir Putin is a “killer” and would “pay a price” for interfering in U.S. elections. https://t.co/l8bK9hZMEH

— ABC News (@ABC) March 17, 2021

BIDEN: PUTIN’İN KATİL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Sözünü ettiği bedelin ne olacağına ilişkin soruya “Kısa süre içinde göreceksiniz” yanıtını veren Biden, bu kez Stephanopoulos’un “Yani Vladimir Putin’i tanıyorsunuz. Onun bir katil olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuyla karşılaştı. Biden bu soruya yanıtında sunucuyu onaylayarak “Öyle düşünüyorum” dedi.

BIDEN’IN AÇIKLAMALARI RUSYA RAPORUNDAN SONRA GELDİ

Açıklama, önemli bir ABD istihbarat raporundan sonra geldi. Rapora göre, Putin yönetimi geçen Kasım’daki ABD başkanlık seçimlerini Trump lehine etkilemeye çalıştı ve Putin, Biden aleyhine iddiaların dolaşıma sokulması için bizzat talimat verdi.

RUSYA, ABD’NİN RAPORUNU REDDETTİ

Rusya yönetimi, ABD istihbaratının dün yayınlanan 15 sayfalık raporundaki suçlamaları reddetmişti. Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada suçlamaların temelsiz olduğu vurgulanmış, “ABD’nin Rusya’nın olumsuz imajını sürdürmek için megafon diplomasisi” yürüttüğü belirtilmişti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da, “Bu raporun ülkemize yönelik çıkarımlarını kabul etmiyoruz” demişti.

SUUDİ VELİAHT PRENS BİN SELMAN’A NEDEN YAPTIRIM UYGULANMADI?

Biden röportajda, Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a niçin yaptırım uygulanmadığına ilişkin bir soruyu da yanıtladı. Amerikan istihbaratının “prensin Kaşıkçı’yı yakalama veya öldürme operasyonuna onay verdiği” yönündeki tespiti sorulan Biden, selefi Donald Trump’ın bu raporu açıklamadığını hatırlatarak “Raporu yayınlayan adam benim” dedi.

Biden, Suudi Kralı’yla yaptığı görüşmede “bazı şeylerin değişeceğini açıkça ilettiğini” belirterek, “O kurumdaki herkesten hesap sorduk fakat veliaht prensten değil – çünkü bir ülkeyle ittifak içinde olduğumuzda, o ülkenin fiili devlet başkanını cezalandırma veya dışlama noktasına vardığımız bir olay hatırlamıyorum” dedi.

Biden, “Suudilerin yapmalarını beklediğimiz şeyler listesinin üzerinden geçtik” derken, bu listede Yemen’deki savaşa son verilmesinin bulunduğunu da söyledi.