Ümraniye TV

Çin ve Türkiye’den sonra Rusya da duyurdu: Yeni dünya düzeni için peş peşe hamleler

Dijital para tartışmaları sürerken hamlelerde peş peşe geliyor. Geleceğin ödeme aracı olarak gösterilen dijital paralar için ülkeler ilk adımları atmaya başladı. Çin ve Türkiye’nin duyurusu ardından bir dijital para açıklaması da Rusya’dan geldi.

Çin ve Türkiye’den sonra Rusya da duyurdu: Yeni dünya düzeni için peş peşe hamleler
35 views
08 Nisan 2021 - 16:35

Bir yandan dijital paralarla ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da ülkeler bu konudaki adımlarını hızlandırdı.
 Geçtiğimiz günlerde Çin, resmi para birimi yuanı dijital ortama aktararak alışveriş yapılmasına imkan vererek ilerleyen yıllarda kağıt paranın kullanımını azaltması alması öngörülen yeni teknolojisini açıkladı.
 Türkiye’de Dijital paralarla ilgili çalışmalara hızla başlayan ülkeler arasında. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını yıl sonuna kadar hayata geçirecek.
 Çin’in ve Türkiye’nin attığı adımlar sonrası bir dijital para açıklaması da Rusya’dan geldi.
 2022’de testlere başlayacağını söyleyen Rusya, dijital rublenin vergi ödemelerinde kullanabileceğini kaydetti.
 ABD ise doların gücünü zayıflatacağı korkusuyla dijital paralara sıcak bakmıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın dijital ruble planlarına dair açıklamalarda bulundu.

Dijital rublenin vergi ödemelerinde kullanabileceğini anlatan Skorobogatova, “Dijital rubleler tümüyle dijital cüzdanlarda saklanacak. Şahısların ve şirketlerin dijital cüzdanlarında bulundurabilecekleri dijital rublelerin hacmine yönelik herhangi bir sınırlama ise olmayacak.” diye konuştu.

Dijital TL geliyor! Geri sayım başladı

Çin’den tarihi dijital para hamlesi! 
 

Rusya’nın dijital ruble testlerine 2022’de başlayacaklarına işaret eden Skorobogatova, “2022 boyunca testleri gerçekleştireceğiz. Sonrasında dijital rublenin izleyeceği yol haritasını belirleyeceğiz.” dedi.

Olga Skorobogatova, şahıstan şahısa dijital ruble transferinin ise ücretsiz olmasının planlandığını söyledi.

Bitcoin sert düştü, altlar sağlam durdu

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, 5 Nisan’da yaptığı açıklamada, dijital para birimleri ve blokzincirdeki gelişmeler sayesinde, SWIFT ödeme sistemine alternatif uluslararası bir sistem geliştirilebileceğini söylemişti.

Rusya Merkez Bankası tarafından Ekim 2020’de yapılan açıklamada, dijital rublenin tedavüle sokulma sürecinin değerlendirildiği kaydedilerek, “Dijital ruble, nakit ve nakit dışı ödemelerle birlikte yeni, ek bir ödeme biçimi haline gelebilir.” denilmişti.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -